Equirelax - Terapia manualna

Facebook
Equirelax - Fizjoterapia Koni Michalina Kmak

Terapia manualna

Terapia manualna wykorzystuje różne rodzaje masaży:

Masaż leczniczy
Masaż relaksacyjny
Masaż sportowy
Manualna terapia powięziowa
Masaż Mastersona

Masaż leczniczy

Masaż leczniczy to zabieg, który bazuje na pracy w poprzek włókien mięśniowych pod kątem 90 stopni. Masaż głęboki ma wiele zalet które oddziałują nie tylko na komfort fizyczny konia, ale także na komfort psychiczny. Podstawową zaletą jest to iż rozgrzewa tkanki pozwalając zniwelować wszelkie napięcia mięśniowe, a także eliminuje ból. Poprawia przepływ krwi i limfy, stan sierści, a ponadto uelastycznia włókna kolagenowe. Usprawnia zakres aparatu ruchu oraz wydolność organizmu. Zabieg ten uczy akceptacji dotyku i zmniejsza nadwrażliwość na dotyk. Po pierwszym zabiegu dostrzegalna jest poprawa komfortu jazdy co w efekcie prowadzi do polepszenia wyników sportowych. Masażem można korygować źle dobrany sprzęt, a oprócz tego jest alternatywną formą aktywności dla naszego wierzchowca przy kontuzjach uniemożliwiających ruch i wychodzenie na padok.

Jak przygotować konia do zabiegu masażu głębokiego?

Koń musi być czysty i suchy. Zabieg może odbyć się minimum trzy godziny po treningu w miejscu spokojnym i bezpiecznym dla konia (boks, stanowisko, korytarz). Jeżeli warunki pogodowe tego wymagają, należy przygotować derkę polarową. W dzień po zabiegu koń koniecznie musi mieć dzień wolny od użytkowania pod siodłem. Padok lub karuzela w tym dniu są jak najbardziej wskazane.

Masaż relaksacyjny

Masaż klasyczny oddziałuje na powierzchowne partie mięśni. Wykonuje się go wzdłuż włókien mięśniowych. Głównymi technikami tego typu masażu są pocieranie, głaskanie, oklepywanie. Masaż ten poprawia krążenie, relaksuje mięśnie i układ nerwowy, pobudza przepływ limfy, pomaga usuwać zbędne produkty powstałe podczas pracy mięśni. Masaż ten jest doskonałą nagrodą dla konia, pomaga utrzymać go w zdrowiu zarówno fizycznym jak i psychicznym. Stosowany przed treningiem jest świetna rozgrzewką, wykonany po treningu uspokaja i pomaga przywrócić konia do stanu równowagi. Można go stosować codziennie, wpisując masaż w harmonogram codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Masaż sportowy

Masaż sportowy zalicza się do masażu klasycznego wykonywanego wzdłuż włókien lub w poprzek włókien z bardzo delikatnym naciskiem. Terapia ta jest na tyle delikatna, że może być wykonywana przed lub po treningu. Plusem jest to, że można wykonywać masaż pomiędzy startami co powoduje zwiększoną kondycję konia i lepsze osiągi w sporcie. Pobudza on ukrwienie pozwala na szybszą regenerację zmęczonych mięśni, zwiększa przepływ limfy i usuwa zbędne złogi metaboliczne i toksyny. W trakcie wysiłku w tkance mięśniowej powstają mikro uszkodzenia, a masaż pozwala na ich szybsze zregenerowanie się. Po wykonaniu masażu zwiększa się wydajność wysiłkowa, a co za tym idzie zmniejsza się powysiłkowy obrzęk limfatyczny. Ponadto masaż wpływa korzystnie na obwodowy i centralny układ nerwowy działając pozytywnie przy spadku aktywności napięcia mięśniowego. Ma też dobry wpływ na psychikę konia - pozwala odprężyć się psychicznie przed zawodami lub ciężkim treningiem.

Manualna terapia powięziowa

Powięź jest tkanką oplatającą konia w całości, każdy element, narząd w środku. Powięź może się odnosić do ogromnej warstwy tkanki np. powięź piersiowo-lędźwiowa (łatwa do uszkodzenia przy za długim siodle), jak również do torebki stawowej, mięśni, więzadeł, ścięgien i innych włóknistych tkanek kolagenowych. Jest nieprzerwaną, trójwymiarową siecią tkanek. Powięź jest ciągła, spójna i powiązana z tkankami strukturą. Jeśli w jednym miejscu wystąpi nacisk lub zwiększone napięcie powięzi to jest ono przenoszone na dalsze tkanki. Ta cecha sprawia, że powięź pełni niezwykle ważną rolę dla prawidłowego ruchu oraz reakcji na zwiększony nacisk mechaniczny. Przywraca prawidłowe napięcie głębokich warstw tkanek. Podstawowym celem zabiegu jest przywrócenie struktury i ruchomości tkanek poprzez ich rozluźnienie oraz uwolnienie napięć w mięśniach.

Masaż Mastersona

Jest to wiodąca metoda manualna fizjoterapii. Podczas zabiegów masażu dochodzi do rozluźnienia mięśni, wytwarzane jest ciepło dzięki czemu przyspieszany jest metabolizm komórkowy oraz zachodzi usuwanie szkodliwych metabolitów. Ponadto zwiększone ukrwienie tkanek  powoduje lepsze odżywienie mięśni i co za tym idzie wzmocnienie siły tych struktur. Zabiegi masażu wspomagają układ ruchu koni sportowych poprawiając jakość pracy i efekty treningu. W przypadku koni rehabilitowanych znoszą napięcia wynikające z odciążania uszkodzonej partii ciała zapobiegając powstawaniu kolejnych kontuzji. W celu utrzymania konia w dobrej kondycji należy ustalić plan i częstotliwość zabiegów.

Kontakt

Informacje

EQUIRELAX - fizjoterapia koni
Lubliniec
502 067 001

Napisz do nas